C Vitamini Mucizesi

C Vitamini Mucizesi

Cilt bakımının önemi hakkında konuştuğumuzda C vitamininin adını sıkça duyarız. Bu vitaminin, cilt sağlığımız için rolü oldukça büyük. Parlak, canlı ve genç bir cilde sahip olmak istiyorsak cilt bakım rutinimize mutlaka C vitamini içeren bakım ürünlerini eklememiz gerekiyor. Cilt için C vitamini ne işe yarar, cildimize faydaları neler, hangi besinlerde C vitamini var ve nasıl kullanılmalı gibi merak edilen soruları bu yazımızda cevaplıyoruz.

C Vitamini Nedir?

C vitamini veya askorbik asit, vücudumuz için esansiyel bir vitamin olan suda çözünen bir bileşiktir. Maalesef vücut C vitamini üretemez, bu yüzden  vitamini dışarıdan takviye almamız gerekmektedir. Birçok meyve, sebze ve takviyelerde bulunan C vitamininin; vücudun yenilenmesi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde katkısı büyük. C vitamini sadece bağışıklık sistemine değil aynı zamanda cilt sağlığına da iyi geliyor. Tükettiğimiz besinler ve kozmetik ürünler vasıtasıyla sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmamızı sağlıyor. 

C Vitamininin Cilde Faydaları Neler?

C vitamininin cildimiz için pek çok faydası var;

Antioksidan Etki: C vitamini, serbest radikallerle savaşarak cilt hücrelerini oksidatif strese karşı korur. Bu da, cilt yaşlanmasının ve kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olur, erken yaşlanma belirtilerini azaltır.

Kolajen Üretimi: C vitamini, kolajen üretimini teşvik eder. Kolajen, cildin esnekliğini ve sıkılığını sağlayan bir proteindir. Dolayısıyla kırışıklıkları ve sarkmayı azaltır, cildin daha sıkı ve genç görünmesine yardımcı olur.

Güneş Koruma: C vitamini, güneşe maruz kaldığınızda cildinizi UV ışınlarının zararlı etkilerine karşı korur.

Lekeleri Azaltma: C vitamini, ciltteki lekeleri ve pigmentasyon sorunlarını azaltabilir. Güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri ve diğer cilt tonu eşitsizlikleri üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

Akne/İltihap Azaltma: Akne ve sivilce gibi cilt sorunlarına karşı savaşır ve cildin daha temiz görünmesine yardımcı olur.

Cilt Bariyerini Güçlendirme: C vitamini, cilt bariyerini güçlendirir. Cildin dış etkenlere karşı daha iyi korunmasına yardımcı olur.

Hangi Besinlerde C Vitamini var?

C vitamini, birçok farklı besinde bulunmakta. Bunlardan bazıları; portakal, limon, greyfurt, kivi, çilek, yeşil biber, brokoli, ıspanak ve diğer yeşil yapraklı sebzeler C vitamini açısından zengin kaynaklardır. Vücudunuzun C vitamini ihtiyacını karşılamak için günlük beslenmenizin bir parçası olarak tüketebilirsiniz.

C vitamini içeren cilt bakım ürünlerini (serum, krem) kullanarak cildinizin sağlıklı, canlı ve parlak gözükmesini sağlayabilirsiniz. Ancak her cilt tipinin farklı olduğunu, bu nedenle cilt bakım rutini oluştururken bir uzmana danışmak gerektiğini unutmayalım. 

C Vitamini içeren ürünlerimizi incelemek için;

Theraderm Pure C TX Serum

%13 Saf C Vitamini içeren, cilt kuruluğunu giderme, elastikiyeti artırma, lekelerin görünümünü geriletme ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı Pure C TX Serum.

Genosys Multi Vida Radiance Serum

3-O-Etil Askorbik Asit C Vitaminin oksitlenmesini engelleyerek daha uzun süreli etkinlik sağlayan, cilt tonunu eşitleyen, cilde parlaklık ve canlılık kazandıran Multi Vita Radiance Serum.

Genosys Multi Vita Radiance Cream

C Vitamininden antioksidan açısından 6000 kat daha güçlü, leke oluşumunun önleyen ve aynı zamanda güneşten gelen zararlı ışınlara karşı cildin korunmasına yardımcı Multi Vita Radiance Cream.

pHformula Vita C Serum

%12 C Vitamini Kompleksi içeren, anti-age olarak sıkılaşma etkisi olan ve ışıltılı parlaklık veren Vita C Serum.

pHformula Vita C Mask

C Vitamininin %2 Magnezyum Askorbil Fosfat formunu içeren, cilde ışıltı veren, ince çizgileri ve kırışıklıkları önlemeye yardımcı Vita C Mask.

pHformula Vita C Cream

Yüksek konsantrasyonda magnezyum askorbil fosfat içeren, üstün yaşlanma karşıtı, leke önlemeye yardımcı, onarıcı Vita C Cream.