Cilt Tipine Göre Güneş Koruyucu Seçimi

Cilt tipimize göre ürünler kullanmak cilt bakım rutinimizi oluşturmanın ilk adımıdır. Güneş koruyucusunu da cilt bakım rutininde kullandığımız diğer ürünler gibi cilt tipimize göre seçmeliyiz. 

Güneş Koruyucusunu Cilt Tipine Göre Seçmek Neden Önemli?

Cildimizin tipine göre güneş koruyucu seçmek, cildimizin sağlığı ve güzelliği için son derece önemlidir. Güneş koruyucu cildimizi güneşin zararlı ışınlarından korumak dışında cilt dokumuzu da dengeleyebilmelidir. Bu nedenle güneş koruyucu alırken mutlaka cilt tipimize göre bir ürün seçmeliyiz.

Cildin tipine uygun olmayan bir güneş koruyucu, ciltte leke oluşumuna veya güneş hasarının artmasına neden olabilir. Kuru, yağlı, karma veya hassas ciltlerin güneşe maruz kaldıktan sonra gösterdiği tepkiler farklıdır. Farklı cilt tiplerinin ihtiyaçları da farklıdır. Bu nedenle cilt tipinize uygun güneş koruyucu seçmek, cildinizin ihtiyaçlarını doğru karşılamak anlamına gelir.

Cilt Tipine Uygun Güneş Koruyucu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Güneş koruyucu seçerken dikkat edilmesi gereken ilk adımlardan biri SPF değeridir.

En az 30 SPF koruma faktörü olan güneş kremleri tercih edilmelidir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken özellik ise güneş koruyucusunun hem UVB hem de UVA ışınlarına karşı koruma sağlıyor olmasıdır. Ayrıca küresel ısınma sebebiyle oluşan iklimsel değişiklikler, güneş ışınlarının etkisini artırdığı için UVC ışınlarına karşı da koruma sağlayan güneş koruyucuların seçilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Son olarak non komedojenik olması, cildi serinletici  ve tabii ki  temiz içeriklere sahip olması,  seçim yaparken dikkat etmemiz gereken en önemli noktalardandır.

Cilt tipine göre hangi Güneş Kremi? 

Kuru Cilt; Kuru cilde sahip olan kişiler, içeriğinde cildi nemlendiren ve besleyen bileşenlerin olduğu, kuruluğu azaltmaya yardımcı güneş koruyucuları tercih edebilir.

Yağlı Cilt; Yağlı cilde sahip olan kişiler aslında pek de hoş olmayan parlak bir görünüme sahip olur. Dolayısıyla matlaştırıcı etkisi olan, hafif yapılı bir güneş koruyucu tercih edebilir. 

Karma Cilt; Karma cilde sahip olan kişiler, denge sağlayacak ve gözeneklerin tıkanmasını engellemeye yardımcı olacak bir güneş kremi tercih edebilir.

Hassas Cilt; Hassas cilde sahip olan kişiler, güneş koruyucusu seçerken tahrişi en aza indirgemeyi hedefleyen ürünler tercih etmelidir.

Güneş Kremini Nasıl Kullanmalıyız?

Güneş koruyucuları dışarı çıkmadan yarım saat önce yüz, boyun, dudak gibi açık bölgelere uygulanmalıdır. Sadece yaz mevsiminde değil dört mevsim boyunca kullanılmalıdır. Kış aylarında günde 1 veya 2 kez güneş koruyucu sürmek yeterli gelebilirken yaz aylarında gün içinde 2 saatte bir veya daha sık tazelemek gerekir.

Güneş koruyucu ürünlerimizi incelemek için;

Genosys Caring Blemish Balm Cushion

Çeşitli peptit kompleksleriyle cilde bakım yapan, %60’tan fazla nemlendirici içeriğiyle pul pul görünümü engellemeye yardımcı olur.  UVA/UVB’den koruma için SPF 50 / PA++++ filtrelere sahiptir.  

pHformula Sun Powder

Ekinezya ekstraktı içeriğiyle kırışıklık görünümünü azaltmaya yardımcı olan, toz formu ile makyaj üzerine de  kolayca uygulanabilen gün boyu yenilenebilen pHformula Sun Powder. UVA/UVB’a karşı SPF30 filtrelere sahiptir.

Theraderm BB White

Cilt aydınlatmaya ve yapılandırmaya yardımcı etkiye sahiptir. 50 SPF+ filtreleriyle maksimum koruma sağlayan renkli güneş koruyucu Theraderm BB White.

Sunsational

Avustralya’da üretilen, güneş yanığından korumaya yardımcı, çocukların kullanımına da uygun, suya 4 saate kadar dayanıklı , UVA/UVB ışınlarına karşı ultra koruma sağlayan renksiz güneş koruyucu 50 SPF + Sunsational.